Facebook Pixel
Płać tak jak lubisz w Overmax
Płać tak jak lubisz w Overmax

Letnie kino plenerowe – jak je urządzić w przydomowym ogrodzie?

Letnie kino plenerowe – jak je urządzić w przydomowym ogrodzie?

Seanse filmowe to doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. A ciepłe letnie wieczory zachęcają wręcz do tego, by w przydomowym ogrodzie zorganizować kino plenerowe. Chociaż realizacja tej koncepcji może wydawać się skomplikowana, nic bardziej mylnego. W najnowszym wpisie podpowiadamy, jak zorganizować kino pod chmurką i co, oprócz sprzętu multimedialnego, będzie do tego potrzebne.

Projektor w dobrej cenie

Każdy dobry film zaczyna się zapierającym dech w piersiach intro, wyświetlanym za pomocą wysokojakościowego projektora. Czy oznacza to, że trzeba wydać na taki sprzęt kilka tysięcy złotych, by być w pełni zadowolonym? Nie! Najważniejsza jest nie cena, a specyfikacja i funkcje, które wpływają na jakość wyświetlanego filmu. Wśród parametrów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są między innymi lumeny, współczynnik kontrastu i optyka obrazu. Wybierając projektor na imprezy plenerowe, potrzebujesz przynajmniej 2000 lumenów, przy czym im więcej, tym lepiej. Po drugie, zwróć uwagę na proporcje współczynnika kontrastu. Zasada jest podobna – im wyższe, tym obrazy wyraźniejsze, jaśniejsze kolory i głębsze czernie. I ostatnia rzecz, kluczowa dla powodzenia całej misji „kino domowe”. Każdy projektor ma inny maksymalny rozmiar i odległość rzucania, więc niektóre, takie jak projektor led Overmax Multipic 5.1 lub Overmax Multipic 4.1 doskonale zdadzą egzamin na otwartej przestrzeni, inne zaś Overmax Multipic 2.5 znacznie lepiej sprawdzą się w warunkach domowych, jako zastępstwo dla telewizora podczas piłkarskich rozgrywek pucharowych. Ty wybierasz!

 

Drugi niezbędny element - ekran

Najprostszym i najpewniejszym rozwiązaniem do kina letniego jest ekran do projektorów Overmax Screen (lub nowości producenta dostępne od listopada 2021), który po sezonie można z powodzeniem wykorzystać również w domu. Jeśli jednak zależy nam na prawdziwie plenerowych wrażeniach „dużego ekranu” i nie planujemy inwestować większych pieniędzy w wypożyczenie profesjonalnego płótna, mamy dwa rozwiązania. W jednym z nich ekranem będzie ściana domu. Jeśli jest wystarczająco gładka i ma jednolity kolor, film wyświetli się na niej z łatwością. Alternatywą może być rozwieszenie białego prześcieradła lub dwóch połączonych ze sobą. Należy jednak zwrócić uwagę, by materiał był dobrze wyprasowany i odpowiednio rozciągnięty, by nagłe powiewy wiatru nie zakłóciły projekcji.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Projektor i ekran to nie wszystko. Jeśli chcesz stworzyć kino w ogrodzie, przyda się również film i urządzenie do jego odtwarzania. W warunkach przydomowych wystarczy laptop z kablem HDMI. Wiele dostępnych na rynku modeli projektorów oferuje także możliwość połączenia bezprzewodowego przez Wi-Fi. Co ciekawe, system operacyjny Android 9.0 w projektorze led Overmax Multipic 5.1 rozszerza jego funkcje poprzez możliwość ściągania aplikacji (sklep Google Play) na urządzenie, co pozwala zainstalować oprogramowanie VOD i streamingowe, np. Netflix, HBO Go, CANAL+, i mieć do nich dostęp bezpośrednio z rzutnika. Kolejną kwestią podczas projekcji jest odpowiedniej jakości dźwięk. W ogrodzie powinien wystarczyć głośnik wbudowany w projektor, ale można też podłączyć soundbar lub zestaw głośników kina domowego. Aspektem na który mamy najmniejszy wpływ podczas organizacji letniego kina plenerowego jest pogoda. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzić ją odpowiednio wcześnie i nie narażać sprzętu na silne podmuchy wiatru czy deszcz. 

Udanego seansu!