Facebook Pixel
Płać tak jak lubisz w Overmax
Płać tak jak lubisz w Overmax

Inteligentny dom bez tajemnic – w co warto zainwestować na początku?

Inteligentny dom bez tajemnic – w co warto zainwestować na początku?

 

Smart Home wchodzi pod strzechy. Choć jeszcze kilka lat temu inteligentne rozwiązania kojarzyły się z kosztowną inwestycją, zupełnie nieopłacalną dla małych i średnich mieszkań, dziś rynek technologii domowego użytku bardzo ewoluował i przynosi pożytek każdemu. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób smart sprzęty mogą ułatwić Ci korzystanie z mieszkania, poprawić jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo, koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem. Podpowiadamy w nim:

  • czy smart home w małym mieszkaniu się opłaca,
  • ile kosztują inteligentne rozwiązania,
  • w jakie sprzęty z segmentu smart&safe warto zainwestować na początku.

Co to jest inteligentny dom?

Wyobraź sobie poniedziałkowy poranek. Zamiast ostrego dzwonka alarmu, budzą Cię ze snu delikatne dźwięki muzyki. Idziesz pod prysznic, a w tym czasie ekspres sam się włącza i robi ulubioną kawę. Jedziesz do pracy, ale nadal możesz mieć oko na to, co dzieje się w domu oraz dookoła niego. Brzmi nierealnie i drogo? Nic bardziej mylnego. Takie funkcjonalności są bliżej niż myślisz. Rozwiązania smart home, polegające przede wszystkim na automatyzacji i możliwości zdalnego sterowania, to dobry wybór dla wszystkich tych, którzy chcą zagwarantować sobie i swojej rodzinie poczucie bezpieczeństwa i maksymalny komfort. Inteligentny dom pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale też energię elektryczną, na czym skorzysta domowy budżet, a także przejąć kontrolę nad codziennością. To idealny pomysł dla fanów designerskich nowinek, którzy stawiają na wygodę i bezpieczeństwo każdego dnia.

Ile to kosztują technologie smart home?

Kwoty, w zależności od liczby urządzeń typu smart oraz wielkości nieruchomości, mogą wahać się od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Co ważne jednak, ze względu na rosnącą konkurencję, są one coraz bardziej przystępne cenowo, a co najważniejsze - nie wymagają wizyty montera. Inwestycja opłaca się więc również właścicielom mieszkań czy niewielkich domów, którzy we własnym zakresie mogą wyposażyć nieruchomość w takie udogodnienia i samodzielnie zainstalować sprzęty.

  • Gniazdka i listwy smart

Jednymi z najtańszych elementów, które jednocześnie są doskonałą podstawą do rozpoczęcia tworzenia i rozbudowywania inteligentnego domu, są zdalnie sterowane listwy (Listwa Smart Overmax Flow Multi Control) i gniazdka typu smart plug  (Gniazdko Smart Overmax Flow Control). Za dwa takie gniazdka zapłacimy ok. 100-150 złotych. Pomagają one kontrolować i tym samym zmniejszać zużycie energii elektrycznej przez wszystkie sprzęty w domu. To także bezpieczeństwo domowników w razie awarii – możliwość zdalnej obsługi pozwala w dowolnym momencie odciąć dopływ prądu w danym urządzeniu. Można je także odpowiednio zaprogramować, dzięki czemu nie martwimy się już niewyłączonym żelazkiem lub lokówką podłączoną do prądu. 

  • Smart oświetlenie

Odpowiedzią na potrzebę oszczędności energii są nie tylko energooszczędne żarówki, ale również bardziej ekonomiczne oświetlenie LED, takie jak uniwersalna Taśma Led Overmax Flow Color. Smart oświetlenie to rozwiązanie, które pozwala przede wszystkim decydować o tym, kiedy listwa jest włączona, a kiedy może przestać działać, czy jakie natężenie światła lub barwę powinna mieć, by poprawić nastrój domownikom. A to wszystko bez wstawania z kanapy - można nią sterować za pomocą aplikacji mobilnej na telefonie komórkowym czy tablecie. Wygoda i oszczędność!

  • Monitoring zewnętrzny i wewnętrzny

Dobrym rozwiązaniem typu smart są także zewnętrzne i wewnętrzne kamery IP do monitoringu. Wakacje, wyjazd służbowy, impreza rodzinna – zawsze wiemy, co dzieje się w domu. Pies zostawiony sam w mieszkaniu? Nie jest to już problem. Kamery takie jak Kamera IP Overmax Camspot 3.7 posiadają dwukierunkowe mikrofony, więc bez problemu porozumiemy się za ich pomocą z domownikami, również tymi czworonożnymi. W przypadku kamer zewnętrznych najlepszym wyjściem będzie zakup zestawu, np. Camspot NVR 4.0 Overmax. Rejestrator jest wyposażony w gniazdo USB, wyjście VGA i HDMI. Co ważne, razem z dyskami zewnętrznymi mieści nawet do dwóch miesięcy nieprzerwanych nagrań. Kamery zewnętrzne z powodzeniem pozwalają rozpoznać nie tylko detale ubrań lub numery rejestracyjne przejeżdżającego samochodu, ale pracują w każdych warunkach atmosferycznych i rejestrują dobrej jakości obraz nawet w całkowitej ciemności. Taki system można traktować również jako domofon. 

Sterowanie z poziomu smatfona!

Szybko, prosto i sprawnie, czyli najlepiej z poziomu aplikacji mobilnej. Kupując akcesoria smart home, warto zaopatrzyć się w aplikację jednego producenta, która znacząco ułatwia przełączanie się pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Overmax Control obsługują systemy operacyjne Android oraz iOS, dając możliwość zdalnej kontroli wszystkich urządzeń z portfolio producenta. Oprogramowanie posiada też funkcję harmonogramu, która pozwoli dopasować działanie urządzeń do planu dnia wszystkich domowników czy udostępnić urządzenia wielu użytkownikom. Aplikacja jest intuicyjna w obsłudze i co najważniejsze – oszczędza nasz czas.

Inteligentny dom jest inwestycją, która z biegiem czasu będzie dostępna w wielu gospodarstwach domowych. Technologie smart są bowiem nie tylko oszczędnością czasu i pieniędzy, ale są także dobre dla naszej planety.